Покров Пресвятой Владычицы нашей Богородицы и Приснодевы Марии

Сегодня, 14 октября 2018 года, Святая Православная Церковь отмечает великий праздник — Покров Пресвятой Богородицы.
История праздника восходит к 910 году, времени правления императора Льва Vl Философа в Константинополе. Столица, жители которой укрылись в церкви, находилась под осадой суровых врагов. Люди усердно молились Богу об избавлении от неминуемой гибели. Святой юродивый Андрей со своим учеником Епифанием видели как Пресвятая Богородица молится Господу о спасении жителей греческого города и простирает над молящимися Покров, защищая их от врагов видимых и невидимых. Так, жители Константинополя были чудесным образом спасены Пресвятой Владычицей нашей Богородицей.

И сегодня мы молитвенно испрашиваем у Пресвятой Богородицы защиты и помощи: «Помяни нас во Твоих молитвах, Госпоже Дево Богородице, да не погибнем за умножение грехов наших, покрый нас от всякаго зла и лютых напастей; на Тя бо уповаем и, Твоего Покрова праздник чествующе, Тя величаем».

Тропарь Покрова Пресвятой Богородицы.
глас 4
Днесь, благовернии людие, светло празднуем,/ осеняеми Твоим, Богомати, пришествием,/ и к Твоему взирающе пречистому образу, умильно глаголем:/ покрый нас честным Твоим Покровом/ и избави нас от всякаго зла,/ молящи Сына Твоего, Христа Бога нашего,// спасти души наша.

Кондак Покрова Пресвятой Богородицы.
глас 3
Дева днесь предстоит в церкви/ и с лики святых невидимо за ны молится Богу,/ Ангели со архиереи покланяются,/ апостоли же со пророки ликовствуют:// нас бо ради молит Богородица Превечнаго Бога.

Величание.
Величаем Тя,/ Пресвятая Дево,/ и чтим Покров Твой святый:/ Тя бо виде святый Андрей на воздусе,// за ны Христу молящуюся.